fbpx

Grzybica u dzieci

grzybica u dzieciGrzybica skóry gładkiej.

Grzybica u dzieci – Zmiany pojawiają się na skórze całego ciała, często w miejscach odsłoniętych-twarz, ręce, szyja. Zakażenie wywołują dermatofity zarówno ludzkie jak i odzwierzęce u ludzi w każdym wieku.

Obserwujemy ogniska rumieniowo – złuszczające, szerzące się obwodowo, z pęcherzykami i krostkami na obwodzie, przejaśnieniem w części centralnej,szybko powiększające się i ustępujące bez pozostawienia blizny. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i towarzyszy im świąd.

Najważniejsze w leczeniu jest ustalenie właściwego rozpoznania .

Grzybica u dzieci – Rozpoznanie

Ustalone jest w oparciu o wywiad i typowe zmiany skórne, powinno być potwierdzone badaniem mykologicznym. Badanie mykologiczne jest bezbolesne, należy je wykonać przed włączeniem leczenia .Obejmuje bezpośredni test pod mikroskopem, w którym możemy stwierdzić obecność strzępek grzyba, oraz wydawany do 3 tygodni wynik hodowli, która umożliwia identyfikację gatunku grzyba.

Różne zmiany skórne mogą przypominać grzybicę, a często sama grzybica ma nietypowy przebieg

Rozpoznanie różnicowe zmian grzybiczych:

Grzybica skóry owłosionej głowy

grzybica u dzieci na głowieWiększość zakażeń występuje u dzieci w wieku przedszkolnym między 3 a 7 rokiem życia, ale zdarzają się również u niemowląt i starszych dzieci. Przyczyną jest najczęściej zakażenie odzwierzęce (koty, świnki morskie, chomiki, króliki, szynszyle, psy).

W obrębie skóry głowy obserwuje się najczęściej liczne ogniska plackowate ze złuszczaniem powierzchni, ułamanymi na różnej wysokości włosami. Ogniska te przypominają łysienie plackowate, łuszczycę lub łojotokowe zapalenie skóry

U części dzieci widzimy zapalne guzy lub nacieki z licznymi krostami dającymi objaw tzw. sita.

Na powierzchni zmian treść ropna zasycha w gruby strup, a włosy samoistnie wychodzą w obrębie zmiany. Mogą występować powiększone węzły chłonne.

Bardzo istotne jest wykonanie badania mykologicznego z guzów zapalnych,gdyż często są one rozpoznawane jako ropnie i leczone chirurgicznie .Interwencja chirurgiczna powoduje powstawanie blizn i trwałe wyłysienie . Przy prawidłowym leczeniu przeciwgrzybiczym włosy najczęściej odrastają.

Leczenie grzybicy u dzieci

W grzybicy skóry gładkiej najczęściej wystarcza kilkutygodniowe leczenie preparatami zewnętrznymi przeciwgrzybiczymi. Przy zmianach rozległych lub opornych na leczenie zewnętrzne konieczna jest terapia doustna.

W grzybicy skóry owłosionej głowy konieczne jest leczenie skojarzone-zarówno zewnętrzne jak i ogólne, zwykle wielomiesięczne. Zakończenie terapii występuje w momencie, kiedy dwukrotne badanie mykologiczne jest ujemne.

Pamiętajmy także o równoczesnym leczeniu zwierząt, od których dziecko się zaraziło!!!

W przypadku trudności z rozpoznaniem zmian skórnych zapraszam na konsultację do gabinetu.

 

Rejestracja Dermatolog Katowice Dr n. med. Aleksandra Szczepanek-Grettka – Zapraszamy.