Grzybica u dzieci
Grzybica skóry gładkiej.
Grzybica u dzieci – Zmiany pojawiają się na skórze całego ciała, często w miejscach odsłoniętych-twarz, ręce, szyja. Zakażenie wywołują dermatofity zarówno ludzkie jak i odzwierzęce u ludzi w każdym wieku.
Obserwujemy ogniska rumieniowo – złuszczające, szerzące się obwodowo, z pęcherzykami i krostkami na obwodzie, przejaśnieniem w części centralnej,szybko powiększające się i ustępujące bez pozostawienia blizny. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i towarzyszy im świąd.
Najważniejsze w leczeniu jest ustalenie właściwego rozpoznania .
Grzybica u dzieci – Rozpoznanie
Ustalone jest w oparciu o wywiad i typowe zmiany skórne, powinno być potwierdzone badaniem mykologicznym. Badanie mykologiczne jest bezbolesne, należy je wykonać przed włączeniem leczenia .Obejmuje bezpośredni test pod mikroskopem, w którym możemy stwierdzić obecność strzępek grzyba, oraz wydawany do 3 tygodni wynik hodowli, która umożliwia identyfikację gatunku grzyba.
Różne zmiany skórne mogą przypominać grzybicę, a często sama grzybica ma nietypowy przebieg
Rozpoznanie różnicowe zmian grzybiczych:
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- łupież różowy Giberta
- wyprysk kontaktowy
- ziarniniak obrączkowaty
- łojotokowe zapalenie skóry
Grzybica skóry owłosionej głowy
Większość zakażeń występuje u dzieci w wieku przedszkolnym między 3 a 7 rokiem życia, ale zdarzają się również u niemowląt i starszych dzieci. Przyczyną jest najczęściej zakażenie odzwierzęce (koty, świnki morskie, chomiki, króliki, szynszyle, psy).
W obrębie skóry głowy obserwuje się najczęściej liczne ogniska plackowate ze złuszczaniem powierzchni, ułamanymi na różnej wysokości włosami. Ogniska te przypominają łysienie plackowate, łuszczycę lub łojotokowe zapalenie skóry
U części dzieci widzimy zapalne guzy lub nacieki z licznymi krostami dającymi objaw tzw. sita.
Na powierzchni zmian treść ropna zasycha w gruby strup, a włosy samoistnie wychodzą w obrębie zmiany. Mogą występować powiększone węzły chłonne.
Bardzo istotne jest wykonanie badania mykologicznego z guzów zapalnych,gdyż często są one rozpoznawane jako ropnie i leczone chirurgicznie .Interwencja chirurgiczna powoduje powstawanie blizn i trwałe wyłysienie . Przy prawidłowym leczeniu przeciwgrzybiczym włosy najczęściej odrastają.
Leczenie grzybicy u dzieci
W grzybicy skóry gładkiej najczęściej wystarcza kilkutygodniowe leczenie preparatami zewnętrznymi przeciwgrzybiczymi. Przy zmianach rozległych lub opornych na leczenie zewnętrzne konieczna jest terapia doustna.
W grzybicy skóry owłosionej głowy konieczne jest leczenie skojarzone-zarówno zewnętrzne jak i ogólne, zwykle wielomiesięczne. Zakończenie terapii występuje w momencie, kiedy dwukrotne badanie mykologiczne jest ujemne.
Pamiętajmy także o równoczesnym leczeniu zwierząt, od których dziecko się zaraziło!!!
W przypadku trudności z rozpoznaniem zmian skórnych zapraszam na konsultację do gabinetu.