Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci – Zmiany skórne w przebiegu kontaktowego zapalenia skóry są często mylone z innymi dermatozami, m .i. atopowym zapaleniem skóry, grzybicą, łuszczycą. Publikacje z ostatnich lat w kilku krajów europejskich pokazują, że częstość występowania kontaktowego zapalenia skóry waha się u dzieci w przedziale 15%-35% losowo wybranych pacjentów i około połowa tych wyników jest klinicznie istotna. Do uczulenia na powszechnie występujące alergeny może dochodzić już w pierwszych miesiącach życia . Zmiany te stwierdza się częściej u dzieci młodszych (do 3 r. ż.) niż starszych (powyżej 3 r. ż.).
Najczęściej dzieci uczulają-metale (w tym nikiel, chrom, kobalt), substancje zapachowe, tiomersal (jako środek konserwujący szczepionek), neomycyna, składniki gumy, balsam peruwiański, kalafonia i inne.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci – Diagnostyka
Do diagnostyki alergicznego kontaktowego zapalenia skóry służą testy płatkowe. Dodatni wynik testu wraz z istotnymi klinicznie objawami jest podstawą do postawienia właściwego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia. Podstawą leczenia jest ograniczenie kontaktu chorego z danym alergenem. W okresie zaostrzeń zmian skórnych konieczne jest stosowanie odpowiednich leków zewnętrznych (w tym kortykosterydów) i leków antyhistaminowych drugiej generacji (cetyryzyna, loratadyna i inne).
Dodatkowo stosuje się emolienty – odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry, środki redukujące i inne zgodnie z zaleceniem lekarza dermatologa.
Dr n. med. Aleksandra Szczepanek-Grettka to doświadczony dermatolog w Katowicach z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu dermatologicznym dorosłych i dzieci. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1992 roku. W 1996 r. zdała egzamin na pierwszy stopień specjalizacji, a w 2000 roku uzyskałam tytuł specjalisty z zakresu dermatologii i wenerologii. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych po obronie pracy doktorskiej pt ” Znamiona, stany przednowotworowe, nowotwory łagodne i złośliwe małżowin usznych – analiza występowania oraz metod i wyników leczenia”.
W trakcie kariery zawodowej pracowałam w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, Szpitalu im. St. Leszczyńskiego w Katowicach, Klinice Dermatologii ŚAM w Katowicach.
Aktualnie prowadzę prywatną praktykę dermatologiczną na terenie Katowic i przyjmuję w kilku przychodniach: NZOZ Przychodnia Na Witosa Spółka z o.o., Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej MED 5 Sp. z.o.o. oraz dla Państwa wygody został uruchomiony kalendarz z możliwością rejestracji wizyty dermatologicznej w placówce POLMED w Katowicach, Dąbrówki 10.